W Niemczech podatek dochodowy jest obowiązkowo potrącany z wynagrodzenia pracownika przez pracodawcę i odprowadzany do urzędu skarbowego (Finanzamt).

W Niemczech wyróżniamy dwa typy rozliczeń: dla ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego.

W przypadku pracowników składanie zeznania podatkowego z reguły nie jest obowiązkowe ale opłaca się to zrobić, żeby otrzymać zwrot podatku. Są jednak przypadki, w których istnieje obowiązek złożenia zeznania i to bez względu, czy spodziewamy się zwrotu podatku czy nie.

W Niemczech rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Począwszy od roku 2007 na rozliczenie z niemieckim fiskusem mamy 4 lata. Natomiast gdy złożenie zeznania jest obowiązkowe to rozliczenie podatkowe za dany rok należało dokonać do 31 maja roku następnego. Począwszy od roku 2017 przedłuża się dla podatnika w Niemczech o dwa miesiące termin na złożenie niemieckiej rocznej deklaracji podatkowej z dochodów uzyskanych w Niemczech oraz poza granicami Niemiec. Tym samym rozliczenia za rok 2016 będzie można składać do końca lipca 2017 roku. Kto przekroczy termin, ten zapłaci karę pieniężną za każdy miesiąc opóźnienia

O zwrot podatku z Niemiec może starać się każdy, kto tam pracował i od jego zarobków został odprowadzony w Niemczech podatek od wynagrodzenia i spełnia jedno z poniżej podanych kryteriów :

  • pracownik ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub przebywa tam nieprzerwanie przez przynajmniej 183 dni- okres ten nie koniecznie musi zamykać się w obrębie jednego roku kalendarzowego. Może natomiast być na przełomie dwóch lat (krótkie przerwy typu urlop, wyjazd na święta, nie są traktowane jako przerwanie ciągłości pobytu). Jeżeli jest spełnione kryterium pobytu ponad 6 miesięcy, to składanie zeznania podatkowego jest możliwe bez względu na wysokość dochodów poza granicami Niemiec.

  • jeżeli natomiast pracownik nie może wykazać, że przebywał w Niemczech nieprzerwanie przez przynajmniej 183 dni, to może składać zeznanie podatkowe, jeżeli jego dochody poza granicami Niemiec nie przekraczają limitu np. w 2016 roku kwoty 4326,- EUR lub co najmniej 90% dochodów z całego roku pochodzi z Niemiec.

O zwrot podatku z Niemiec możemy starać się za 4 ostatnie lata podatkowe – czyli w 2017 roku możemy składać zeznania za lata 2013, 2014,2015 i 2016. Analogicznie w roku 2018 będzie można rozliczyć tylko lata 2014, 2015, 2016 oraz 2017.

 

Uwaga!
Rozliczając podatek Niemiecki niekoniecznie uzyskamy zwrot podatku. W pewnych okolicznościach rozliczenie może zakończyć się obowiązkiem dopłaty podatku do urzędu (Finanzamtu).

Biuro Rachunkowe T. Krok

ul. Bratków 3, 41-909 Bytom

tel. +48 32 288 09 03

e-mail:te-krok@katowice.home.pl